PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1034}

Chłopięcy świat

This Boy's Life
7,7 41 374
oceny
7,7 10 1 41374
7,1 15
ocen krytyków
Chłopięcy świat
powrót do forum filmu Chłopięcy świat

Film o relacjach matki z synem, o próbie Jacka zwrócenia na siebie uwagi matki, o buntowniczej postawie przeciw światu a przede wszystkim - sztywnemu i pozerskiemu Concrete, w którym każdy, nawet tyran katujący swoje dzieci, jest 'doskonały'. Tak samo jest to opowieść o marzeniach, o resocjalizacji, a także o zazdrości. Piękna, wielowątkowa historia - zapewniam, że z każdym obejrzeniem wyłonicie coraz więcej wątków oraz będziecie się zastanawiać nad każdym z nich. Podam przykłady: Dwight i jego psychika oraz możliwe przeżycia w dzieciństwie, Arthur Gayle, który jest homo ale tego nie potrafi zaakceptować - a może nie chce? Może jego gadka 'nigdy nie miałem ojca' oznacza wyrzeczenie się kogoś, kto go molestował?
Jest to jeden z tych filmów, o których można myśleć i myśleć i jeszcze raz myśleć... Świetne role Leonarda Dicapria (19 latek gra 12 i 14 letniego gówniarza!), Ellen Barkin (jest tak seksowna i matczyna jak tylko może być kobieta w średnim wieku!) oraz przede wszystkim Robert De Niro. TO jemu należą się największe oklaski. Zagrał postać żałosnego egoisty, bajkopisarza (nienawidzi kłamstw, a sam 'ciekawe' historyjki opowiada), niedowartościowanego człowieka (Chcesz mnie zostawić? Co ze mną będzie?), kogoś, kto chce, żeby jego zdanie było tym decydującym. Dwight po prostu nie może znieść, że ktoś inny, a zwłaszcza 'coś' tak żałosnego jak ten bękart Toby, może być lepsze od niego. Naprawdę wspaniale zagrana rola.
Na koniec powiem o klimacie - genialnie odwzorowane lata 50, naoglądamy się tu dużo fajnych samochodów i nasłuchamy przyjemnego rock'n'rolla.
Wspaniały, cudny film, jeden z moich ulubionych.

Bruce_Lee

Świetnie napisane, nie wiem ile razy oglądałam ten film, ale masz rację, za każdym razem odsłania się coś innego. To nie tylko historia zbuntowanego chłopca, który trafia w ręce sadystycznego człowieka wmawiającemu światu, że oto on człowiek prawy i miłosierny (przecież przyjął zbira pod swój dach) chce go zresocjalizować. To nigdy nie opowiadziana historia Dwaitha, to historia jego milczącej żony, która z obawy przed kolejnym przyznaniem się do porażki z kobiety śmiałej i energicznej staje się nieszczęśliwą milczącą żoną swojego męża. To historia zaginionego miasta Concrete, gdzie nawet sadystyczny wdowiec, ojciec trójki dzieci uchodzi za człowieka rodzinnego i godnego szacunku. Wzorowy obywatel który przygarnia do siebie kobietę o nieco zepsutej opinii i jej zbirowatego syna. To historia wszystkich mieszkańców tego miasteczka i ich tragedia...

Bruce_Lee

zastanawia mnie tylko jedno...jak matka Tobiego (nie licząc lat upokorzeń, życia w milczeniu, bycia nieszczęśliwą) wybiegła zostawiając najmłodszą z dzieci Dwaitha? patrząc na nie razem wyglądały na bardzo zżyte od samego początku, jakby zaopiekowano się nią po stracie matki. Wygląda na to, że jako najmłodsza została sama z apodyktycznym i psychicznie niezdolnym do uczuć wyższych ojcem. Rodzeństwo się rozjechało po świecie, żona z synem uciekła do lepszego życia i świata, a co z najmłodszą córką? Została tam sama z nim? Zawsze mnie to zastnawiało czy gdyby była dalsza część tej historii nie zobaczylibyśmy własnie jej jako kobiety starej, zgnębionej, nieszczęśliwej..?

ocenił(a) film na 10
hona7

Wiesz co, w zakończeniu nie było wprost do powiedziane, że ona odeszła... Odprowadziła Toby'ego na autobus (którym pojechał bodaj do college'u) a sama została... Nie wiem czy wróciła do Dwighta by dalej oszukiwać siebie czy wciąż szukała lepszego życia... Będę musiał sobie przypomnieć ten film ;)

ocenił(a) film na 9
Bruce_Lee

Nie, nie to ona najpierw odjechala autobusem a Toby musiał czekać za następnym. Więc pewne jest ze zostawiła tego sku*wiela ;)

hona7

Zobaczymy czy powstanie sequel.

ocenił(a) film na 7
hona7

Przecież na końcu (jak odjechał autobus z matką i pokazany był Tobi machający) były opisy (przynajmniej w kwietniowej bądź marcowej emisji na Polsacie), że trójka dzieci Dwaitha pojechała do collegu, on sam umarł w 1992, matka Tobiego wyszła ponownie za mąż i mieszka na Florydzie, a Tobiego wydalili ze szkoły prywatnej za coś tam, poszedł do wojska i walczył w Wietnamie, a później został pisażem i uczył/uczy na jakimś Uniwersytecie w USA oraz, że książka na której podstawie powstał film jest książką jego autorstwa, w której opisuje swoją młodość.

ocenił(a) film na 9
Bella11111989

Tak faktycznie była taka informacja bo też jak był na Polsacie ostatnio to oglądałam ;)

Bella11111989

Hej, ale to chyba nie było do mojej wypowiedzi tylko do kogoś, kto pisał niżej :)

ocenił(a) film na 7
hona7

Między innymi do Twojej, ponieważ Ty jako pierwszy zacząłeś się zastanawiać co mogło być dalej "zastanawia mnie tylko jedno" oraz "a co z najmłodszą córką? Została tam sama z nim?", a że napisałam troszkę więcej odpowiedzi niż tylko dotyczące córki to tak przy okazji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones