PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=119423}
7,2 4 732
oceny
7,2 10 1 4732
6,0 6
ocen krytyków
Manderlay
powrót do forum filmu Manderlay

Cześć
Jako fan von Triera nie zawiodłem się na nim, film mi się podobał.
Zdaję sobie sprawę że Lars wiele razy mówił, że nigdy tak na prawdę nie poznał Ameryki jednak ją krytykuje. Dlatego to co przedstawia nie do końca można uważać za uzasadnioną krytykę.
Jednak dręczy mnie jedno pytanie "oc co mu na prawdę chodzi".
Zgodzę się z tym, że Ameryka nie była gotowa na zniesienie niewolnictwa, że jest to ogromny problem ale dlaczego krytykuje entuzjazm Grace która chce to wszystko naprawić ?
Wychodzi na to że nie ma dobrego rozwiązania, tylko dlaczego traci ona wiarę w swoje ideały.

ocenił(a) film na 8
p4trykx

Też się nad tym zastanawiałam. Jak już pisano wcześniej, byc moze Grace wcale nie straci tej wiary, bo przeciez po Dogville nie stracila, co bylo moim zdaniem też troche dziwne. Ale Grace jest chyba bohaterką-symbolem, więc mam nadzieje,ze cos sie w tej kwestii wyjasni w częsci trzeciej - moze Lars wreszcie ujawni,czy wedlug niego warto mieć ideały,czy nie warto, chociaż na razie wszystko wskazuje jednoznacznie...
Ja sobie Manderlay tłumaczę raczej zwyczajnie - że wolność dla każdego oznacza cos innego i nie nalezy innym narzucac swojego światopoglądu - ja nawet odnioslam wrazenie że moze miec to zwiazek z bushowską polityką panamerykanizmu, ale to już taka moja fantazja:]

ocenił(a) film na 8
itala

Ja oba filmy Von Triera traktuję jako uniwersalne opowieści, a nie jak krytykę USA. Obie opowieści mogłby po drobnych przeróbkach rozgrywać się w dowolnym miejscu na Ziemi. Myślę, że reżyser występuje tu trochę w roli demiurga-lalkarza, który ustawia pewne sytuacje, a następnie obserwuje bohaterów zza szkła jak mrówki, pokazując tępą niezmienność ludzkiej natury i fatalne skutki jakie przynosi chęć jej zmienienia. Ale to tylko mój punkt widzenia, chociaż gorzką ironię "Dogville" i "Manderlay" dostrzeże chyba każdy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones