PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=868478}

Wieloryb

The Whale
7,2 55 400
ocen
7,2 10 1 55400
6,2 57
ocen krytyków
Wieloryb
powrót do forum filmu Wieloryb

Gdybym wiedział, że ten film zrobił ten sam Aronofsky, który zrobił Mother nie obejrzałbym pewno Wieloryba... No ok obejrzał, ale z włączonym alarmem bo Mother oceniłem na 2 i ten film uważam powinien być zakazany, a już na pewno pewna scena... :) Ale nie o Mother tylko o Wielorybie dzisiaj.

Minęły 24h a ja wciąż o tym filmie myślę. Tak jak w przypadku filmów wybitnych. Pomijając wszystko, a jest tego "wszystkiego" dużo film jest po prostu o dobrym człowieku, który dokonał świadomego wyboru poświęcając jedną osobę, którą kochał na rzecz innej. W pełni zasłużony Oscar dla Brendona... Tak dobrej, wybitnej roli nie widziałem dawno. Tu każdy gest i ruch jest PRAWDZIWY... Czujemy tą jego chorobę niemal na sobie. Ale film nie jest o otyłości tylko tak naprawdę o uzależnieniu powstałym w wyniku ogromnej depresji. Poziom aktorski trzymają wszyscy... Świetna rola pielęgniarki i córki. Fil kameralny, w jednym pomieszczeniu, a nie można się od niego oderwać! Pierwsza scena momentalnie wybija widza z jakiejś drzemki... mówiąc mu - oj, widzu, widzu to nie będzie kolejny, nudny film obyczajowy...

Wiele osób mówi, że film dotyka choroby otyłości i to prawda, ale tak naprawdę to tylko pretekst do pokazania złożonej sytuacji głównego bohatera.

Film centralnie oceniam na 8,5 gwiazdki. Nie ma połówek więc dałem 8. Jest to coś pomiędzy filmem bardzo dobrym, a wybitnym... Dlaczego nie 9 czy 10? Po prostu tak wysokie noty zostawiam sobie dla filmów przełomowych jak Wszystko, wszędzie, naraz, Ojciec Chrzestny czy Przeminęło z Wiatrem. Do 9 się zbliża ale czegoś mi brakowało do pełnej 9. Może jedynie tego, że nie do końca wg. mnie jest to prawda psychologiczna. Człowiek wiedząc o grożącej mu śmierci zazwyczaj walczy. To po prostu instynkt. Tu nawet jak chciano pokazać głównego bohatera, że mu nie zależy na życiu, zrobiono to w mojej ocenie za mało wnikliwie. I to jedyne moje zastrzeżenie.

Na forum świetne ktoś napisał, że cyt. 'To film nie dla każdego, ale każdy powinien go obejrzeć"... Jest to niezwykle celne sformułowanie. Wieloryba BARDZO POLECAM

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones